... lebo karamelový puding

Autor: Ján Koreň Čižmárovie | 2.3.2011 o 23:00 | (upravené 5.3.2011 o 11:20) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  865x

Čo som to vlastne chcel písať? Nuž, asi v podstate o slobode. Dovolím si citovať Wikipédiu: „Sloboda je neprítomnosť donucovania: nemusenie robiť to, čo sa nechce, z čoho však nevyplýva smieť robiť, čo sa chce;" Sme závislí na slobode. Slobodne môžeme ísť kam chceme, slobodne si môžeme kúpiť čo chceme, slobodne môžeme robiť čo chceme, vlastne čo nám zákon nezakazuje. Pri pohľade na momentálne fungovanie sveta to zhrniem v skratke: „Idem do nejakého obchodu, kúpim proste niečo a určite si zanadávam, lebo som kúpil dáky kšunt." ... Asi takto som chcel pred nedávnom začať písať ďalší príspevok do môjho blogu. A tu som aj vtedy skončil, lebo mi došli slová. V podstate mi došlo zdravé rozhorčenie, zápal hnevu a chvíľkovej melanchólie a azda aj všetkého iného toho, pod čoho vplyvom sa akosi ľahšie, rýchlejšie, šťavnatejšie a oduševnenejšie píše. A takto to tu, teda v mojom počítači stálo a čakalo, kým znovu dôjde či objaví sa odniekiaľ opäť to správne rozhorčenie. Stačilo si len kúpiť karamelový puding značky COOP Jednota - Tradičná kvalita.

Banalita, povedal by si niekto, keby nedošlo na to, že si niekedy čas od času, možno z dlhej chvíle, možno zo zvedavosti, aby som vedel čo vlastne jem, prečítam všetky tie malé písmenká a prťavé odstavčeky na obale. Ako včera v noci, keď sa mi nedalo spať, nakŕmil som ratolesť a popri tej sunárovej hostine dostal chuť vrátiť sa do detských čias a pošmáknuť si na tom inkriminovanom karamelovom pudingu, pudingu v tégliku, ktorý od čias Tuzexu znamenal pre mňa niečo extra. Aby som sa ale dostal ku koreňu veci o ktorej by som tu vlastne chcel písať, jediné čo ma dostalo bola krajina pôvodu. Prosím pekne Nemecko. Áno, presne to Nemecko, ktorého hlavné mesto je Berlín. Priznávam sa ako večný čiastočný skeptik, už keď som ho prvý krát ochutnal, bolo mi podivné, že je celkom dobre konzumovateľný, nebijú sa mi v ústach samé É-čka, stabilizátory a celkovo je v ňom (aspoň podľa obalu) vyše 80 percent mliečneho podielu. Súdruhovia z NDR urobili kus dobrej práce.

 

V tomto mieste si niektorí asi začnú vravieť, o čom to tu vlastne krútim. Nekrútim o ničom. Krúti sa tu len neustávajúci kolotoč absurdít, zvrátených faktov a otázok:

 

- Slováci nevedia vyrobiť puding?

- Slovenské kravy nemajú mlieko vhodné na puding?

- Je na Slovensku nedostatok pudingového prášku?

- Blíži sa slovenská pudingová kríza?

- Je „tradičná kvalita“ pre Slovensko vlastne importná komodita?

- Dostával som v jasliach a škôlke puding, alebo niečo iné?

 

Možno niekto na tieto všetky otázky odpovede pozná a povie si, že prečo sa to vlastne pýtam. Nuž preto, že som Slovák Milión.

- Budem mať z toho následky?

 

Ja tie následky asi mať nebudem. Každopádne ich ale nesieme všetci okolo. Stačilo si kuknúť stredajšie večerné správy a jedným z titulov bolo niečo v zmysle. „Kríza slovenského mliekarenského priemyslu.“ A prečo? Pretože sa tu nezmyselne začínajú zamotávať nezmysly, ktoré nikam nevedú a tvoria len špirálu, ktorá padá sama do seba:

 

- Prečo sa naši mliekari nevedia zbaviť mlieka za „normálnu trhovú cenu“?

- Prečo je niečo, čo precestuje x-sto kilometrov lacnejšie ako domáci produkt?

- Prečo je niečo, čo vyrobil robotník s neporovnateľne vyššou hodinovou (nemeckou) mzdou lacnejšie ako domáci produkt?

- Prečo je niečo, s čím manipulovalo x-y ľudí než sa to sem dostalo, lacnejšie ako domáci produkt.

- Prečo, prečo, prečo ... ???

- Prečo sa čudujeme, že rastie kamiónová doprava a s tým znečistenie ovzdušia, keď prevážame karamelový puding ako na „dovolenku“ či „poznávací pobyt“?

- Prečo si myslíme, že našu nezávislosť a slobodu si vybudujeme na možnosti doviezť si všetko po čom nám srdce túži?

- Prečo sa tvárime, že strata vlastnej sebestačnosti je chvíľkový syndróm terajšej doby?

 

Možno niekto na tieto všetky otázky odpovede pozná a povie si, že prečo sa to vlastne pýtam. Nuž preto, že som Slovák Milión.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?